logo-mini

CAM RADYATÖR SIKCA SORULAN SORULAR

Tek bir cam radyatör kaç metrekare alanı ısıtılır?

Isıtılacak maksimum alan binanın konumu, binadaki pencere ve duvarların izolasyonlarının kalitesine göre değişir.

Model 06/04 (600×400 mm) 240W – 5-10 m2

Model 10/05 (1000×500 mm) 500W – 10-15 m2

Model 12/06 (1200×600 mm) 720W – 15-20 m2

Model 15/07 (1500×700 mm) 1050W – 20-30 m2

Not: Bu rakamlar Türkiye şartlarındaki iklim özelliklerine göre yaklaşık sonuçlardır. Daha kesin sonuçlar uzman ekibin Cam Radyatörün kurulacağı yerde tespitiyle belirlenebilir.

Cam Radyatörün etkisi nedir?

Harcanan Elektriğin tamamı ısı enerjisine dönüşmekte ve odanızı ısıtmak için %100 performansla çalışmaktadır.

Thermal veya İnfrared ışınım nedir?

İnfrared Işınım, genel adıyla Thermal Işınım, bir çeşit elektromagnetik dalgalar yoluyla enerji transferidir. İnfrared Işınım nesneyi havadan bağımsız olarak ısıtır. Bu tür ısınıma en iyi örnek Güneştir. Cam Radyatörün yaydığı İnfrared Işınım, Güneş’te olduğu gibi, nesneleri havadan bağımsız olarak ısıtır.

Konveksiyon nedir?

Konveksiyon, mekandaki havanın bir ısıtıcı yardımıyla ısınmasıdır. Isınan hava yoğunluğu arttığı için yükselir. Soğuk hava ise alçalır. Soğuk hava ısıtıcı ile tekrar ısınır ve yükselir. Bu durumda mekan içerisinde sürekli bir hava sirkülasyonu oluşur. Ve soğuk hava sürekli zeminde kalır. Bu tür bir hava sirkülasyonunda ayaklarda bir üşüme meydana gelir.

Cam Radyatörün konveksiyon oranı nedir?

Cam Radyatörün çalışması %60-%70 oranında infrared ışınım ve %30-%40 oranında konveksiyondur. Normal sıcak su radyatörlerinden daha iyi performans sağlar.

Cam Radyatörün kurulumu zor mudur?

Hayır. Cam Radyatör birçok dile çevrilmiş kolay kurulum kılavuzuyla birlikte teslim edilmektedir. Bu kılavuzda fotoğraflı anlatımla adım adım radyatörünüzün kurulumu gösterilmektedir. Kolaylıkla herkes cam radyatörü zemine veya duvara monte edilebilir.

Cam radyatörü çalıştırmak zor mudur?

Hayır. Cam Radyatörle birlikte gönderilen kılavuzda adım adım nasıl programlanacağı anlatılmıştır.

Cam Radyatör ne kadar mesafeden uzaktan kumanda edilebilir?

Cam Radyatör uzaktan kumanda vasıtasıyla en fazla 20 m den kumanda edilebilir. Bu mesafe radyatörlerinizin değişik odalardaki konumu ve odaların birbirine olan mesafesine göre kumanda yeri ayarlanabilir.

Birçok Cam Radyatörün kullanıldığı tek bir yerde birden fazla uzaktan kumanda ünitesi kullanmalı mıyım?

Her bir kumanda paneli sınırsız sayıda radyatörü kumanda edebilir. Her bir termostat kendisine özel bir tanımlayıcı numara içerir. Bu kimlik numarası kumanda panelinde kayıtlıdır. Kumanda paneli kendisinde kayıtlı bu kimlik numarası ile radyatörünüzü diğer radyo dalgası yayan cihazlardan ayırıp tanımlar. Bütün sinyalleri tam olarak algılayıp radyatörleri tespit eder. Radyatörlerinizi tek bir grup olarak toplayabilir ya da her bir oda veya mekan için gruplar oluşturarak özelleştirebilirsiniz. Sonuç olarak değişik ısı ihtiyaçlarına göre her bir odada farklı termostat kullanmak daha faydalıdır.

Cam Radyatörün garanti süresi ne kadardır?

Cam radyatörün garanti süresi 2 yıldır. Detaylı bilgi kullanma kılavuzunun son sayfasında verilmiştir.

Cam radyatörün üzerinde çıkartılabilir parçalar var mıdır?

Hayır. Cam Radyatörün üstünde herhangi bir oynar parça veya çıkartılabilir parça mevcut değildir.

Cam Radyatörün sürekli kullanımında elektrik sarfiyatı maksimum ne kadardır?

Cam Radyatörün bir saatlik sürekli kullanımında elektrik sarfiyatının en yüksek olduğu seviye;
ÖLÇÜ                     Max Güç        Enerji Sarfiyatı
600×400 mm          240W                 0,24 kWh

 

1000×500 mm       500W                 0,50 kWh

 

1200×600 mm       720W                 0,72 kWh

 

1500×700 mm       1050W              1,05 kWh

 

Cam Radyatör hangi sertifikalara sahiptir?

Cam Radyatör Alman TUV Saarland Enstitüsü tarafından test edilmiş ve TUV/GS sertifikası almıştır. Ayrıca bütün Avrupa Kalite Standartları gereğince üretici firma tarafından CE belgesi alınmıştır.

Cam Radyatörün üstü kapatılabilir mi?

Hayır. Üstü kapatıldığı takdirde, sıcaklık maksimum seviyeye ulaşacaktır. Cam Radyatörün arkasında iki farklı güvenlik fonksiyonu içeren mikro işlemci bulunmaktadır. İlk olarak yüzey sıcaklığı 65°C ye ulaştığında otomatik olarak radyatörü kapatan sıcaklık sensörü devreye girer. Bu sensör herhangi bir sebepten dolayı çalışmaması durumunda mekanik sıcaklığı ölçen sensör devreye girerek sistemi kapatır.

 

Cam Radyatör herhangi bir elektromagnetik kirlilik oluşturur mu?

 

Cam Radyatör normal bir ampulün oluşturduğundan daha az bir magnetik alan oluşturur. Bir duş ünitesinin yanına Cam Radyatör monte edilebilir mi? (Su sıçramalarına karşı)

Cam Radyatör su geçirmez özellikte mi?

Cam Radyatör TUV Saarland Enstitüsünde su sıçramalarına ve su geçirmezliğe karşı test edilmiştir (IP46 Test Raporlu). Ve su geçirmez özelliktedir. Yani banyolarda nemden ve sudan etkilenmeden güvenle kullanılabilir. Elektrik bağlantı ünitesi herhangi bir su kaynağından minimum 0.60 m uzağa monte edilmelidir.

 

Cam Radyatörün en yüksek performanstaki yüzey sıcaklığı ne kadardır?

220 Voltluk elektrikle çalıştığında ve sürekli kullanımında Cam Radyatörün yüzey sıcaklığı en fazla 65 °C dir. Daha yüksek voltajda çalıştığında veya Cam Radyatörün üzeri kapatıldığında yüzey sıcaklığı artar.

Dikkat:

Cam Radyatörün üzerini kesinlikle örtmeyin.

Kontrol panelindeki sıcaklık sensörü cam radyatörün yüzeyindeki sıcaklığı algılar. Yüzey sıcaklığı 65 °C ye ulaştığında Cam Radyatör kendini otomatik olarak kapatır.

Cam Radyatör kırılırsa elektrik şoku yaratırmı?

Hayır. PVB tabakalı birleştirilmiş güvenli camlar kırılsa bile bir bütün olarak konumunu devam ettirir. Herhangi bir sebepten dolayı kırıldığı takdirde direkt olarak elektrik akımı kesilir.

UYARI:

Kırılma durumunda daha fazla güvenlik için fişi prizden çekiniz.

Cam Radyatörün kırılma olasılığı nedir?

Cam Radyatör Aachen Teknik Üniversitesi(RWTH) tarafından kırılmaya karşı dayanıklılık testi yapılmıştır. DIN EN 12600 normlarına göre yapılmış olan test gereğince; 700 mm yükseklikten sarkaç testine tabi tutulmuş ve dayanıklı olduğu ortaya çıkmıştır.