logo-mini

Made in home decoration 5 wrong

Made in home decoration 5 wrong

Bu yazımızda sizlere evinizi dekore ederken dikkat etmeniz gereken 5 minik ayrıntıdan bahsedeceğiz. Çoğu zaman yapılan bu 5 yanlış dekorasyonda düzensiz ve yorucu bir hava yaratır. Ancak bu yazımızı okuduktan sonra evinizin düzen ve dekorasyonunda yapacağız basit değişiklikler sayesinde eviniz daha düzenli ve keyifli bir ortam haline gelecektir.

1-Doğal ışık kaynaklarını önemseyin

Bildiğiniz gibi ev dekorasyonundaki ilk ve en önemli faktör ışıktır. Gündüzleri pencerelerden eve giren gün ışığından en iyi şekilde yararlanın.

Özellikle klasik tarzdaki dekorasyonlarda kullanılan kalın kumaşlı, hantal perdeler eve gün ışığının girmesini engeller. Bu yüzden dekorasyonunuzda bu tip perdelerden uzak durmalısınız. Perdeler büyük ebatlı ve ışığı bloke eden nesneler olduğu için perdelerde renk seçiminizde her zaman açık renkleri tercih etmeli, rengi koyu tonlu olan perdelerden kaçınmalısınız. Şayet gün ışığından yeterince yararlanabilirseniz eviniz daha ferah bir görünüme bürünecektir.

Alçak seviyelerden başlayan rustik gibi perdelik ve korniş sistemlerinin kullanımı sıklıkla rastlanan bir yanlıştır. Eğer odanıza ferahlık, derinlik ve yükseklik kazandırmak istiyorsanız perdelerinizi olabildiğince yüksek seviyelerden asmalısınız. Aşağıdaki fotoğraf yanlış kullanılmış perdeye güzel bir örnektir.

2-Mobilyadan önce duvar rengini seçin

Yine sıklıkla yapılan yanlışlardan bir diğeri ise, mobilya renklerine göre odaların duvar rengini ayarlamaktır. Oysaki dekorasyonda her zaman evin büyüklüğü, gün ışığının eve yeterli miktarda ulaşıp ulaşmadığı gibi kriterler göz önünde bulundurularak duvar boyası renkleri belirlenir. Duvar renkleri seçildikten sonra bu tonlara uyum sağlayacak mobilyalar seçilmelidir.

Şayet yeni mobilya almayacaksınız, yine evin durum ve konumuna uygun olarak duvar renklerinizi belirledikten sonra koltuk, oturma gurubu mobilyalarınızın kumaşlarını yenileyebilirsiniz.

3-Her duvara bir mobilya yanaştırmayın

Koltuk, büfe gibi mobilyaları duvarlarla hizalamak dekorasyonda en sık yapılan yanlışlardan birisidir. Mobilyalarınızın yerlerini belirlemeden önce istek ve ihtiyaçlarınızı düşünmelisiniz. Örneğin dekore ettiğiniz oda bir yaşam alanıysa bu mekanda karşılıklı rahat bir şekilde sohbet edebileceğiniz bir alanımı yoksa rahat bir şekilde televizyon izleyebileceğiniz bir alanımı istediğinize karar vermelisiniz. Verdiğiniz karar karşılıklı,rahat bir şekilde sohbet edebileceğiniz bir mekan yaratmak ise mobilyalarınızı odanın bir tarafına karşılıklı dizerek sohbet edebileceğiniz bir alan oluşturabilirsiniz. Amacınız rahat bir şekilde televizyon izlemek ise, televizyon odaklı belki L şeklinde bir koltuk yerleşimi yapabilirsiniz.

Aldığınız karar her ne olursa olsun dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; bütün mobilyalarınızı odadaki duvarlar boyunca hizalamamak, odanın ortasında gereksiz büyük boş alanlar oluşturmamak olmalıdır. Aşağıdaki fotoğraf yanlış konumlandırılmış mobilya düzenine güzel bir örnektir.

4-Mutlaka göze çarpan bir odak noktası yaratın

Evinizin yapısında var olan bir cumba, bir şömine veya harika manzaraya sahip bir pencerenizi yada eviniz bunlara sahip değilse sergilemekten hoşlandığınız bir tablo, heykel veya bir sanat eserini dekorasyonunuzun odak noktası olarak belirlemelisiniz. Ev dekorasyonunda odak noktası veya vurgulanmak istenen bir öge belirlemek, eşyaların yerleşimi, seçimi ve daha birçok şey için önem taşır. Birden fazla odak noktasını çok büyük mekanlar dışında kullanmak yanlıştır ve dağınık, göz yorucu bir atmosfer yaratır. Bu yüzden düzenlediğiniz oda gerçekten büyük ebatlara sahip değilse birden fazla odak noktası yaratmamalısınız. Aşağıdaki fotoğraf şömine odaklı yaşam alanı düzenine güzel bir örnektir.

5-Gereksiz mobilya ve aksesuarlardan uzak durun

Ev dekorasyonunda yapılan yanlışlardan biri de bir odayı mobilyalarla doldurmak ve birbirleri ile uyuşmayan aksesuarların kullanımıdır.

Evinizin dekorasyonu için tercih edeceğiniz mobilyalar fonksiyonel ve konforlu mobilyalar olmalıdır. Büyük ebatlı mobilyalar her zaman evinizi dar ve sıkışık gösterir bu yüzden mobilyalarınızı seçerken odanızın ebatlarını göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Oda ebatlarınız ile uyumsuz, küçük mobilyalar kötü ve garip dururken, çok büyük mobilyalarda odanızda dengesiz ve sıkışık bir görüntü oluşturur.

Dekorasyonda kullandığınız aksesuarların da aşırıya kaçmadan kullanılması gerekir. Ev dekorasyonlarında aksesuarların kullanım amacı mekana hareket katmak ve mekanda uyumu dengelemektir. Bu yüzden aksesuarların gereksiz yere fazladan kullanımı göze çarpar ve mekanda uyumsuzluklar yaratır. Aşağıdaki fotoğraf yanlış aksesuar kullanımına güzel bir örnektir.


Yorum Yap